Endodoncja - co to takiego?

Endodoncją określamy dział stomatologii zachowawczej, obejmujący diagnostykę i leczenie zmian miazgi zębowej, a także tkanek okołowierzchołkowych. Jest stosowane, gdy leczenie metodami zachowawczymi nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Potocznie określa się je mianem leczenie kanałowe. Przeprowadzane niegdyś zabiegi były bolesne i niestety wymagały kilku wizyt u specjalisty, stąd zabiegi endodontyczne często są utożsamiane z przykrym doświadczeniem. Dostępne obecnie, nowoczesne narzędzia pozwalają uzyskać doskonałe efekty, a same zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

Kiedy stosuje się zabiegi endodontyczne?

Jak już napisaliśmy, wskazaniem do endodoncji są nieodwracalne zmiany: jeśli ząb nie może zostać uratowany zachowawczymi metodami leczenia, stomatolog przeprowadza zabieg endodontyczny. Zaawansowana próchnica prowadzi do infekcji miazgi zębowej, a w konsekwencji – stanu zapalnego objawiającego się wyjątkowo nieprzyjemnym bólem, którego nie da się uśmierzyć farmakologicznie. Leczenie kanałowe jest konieczne także, gdy ząb ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu, np. zostanie złamany. Wskazaniem do endodoncji są ponadto schorzenia tkanek okołowierzchołkowych i „psucie się” zębów od korzeni.

Jak wygląda zabieg enododntyczny?

Kształt kanałów i liczbę korzeni lekarz ocenia na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, które jest wykonywane przez zabiegiem. Warto w tym kontekście zaznaczyć, że przeciwwskazaniem do leczenia mogą być m.in. choroby serca, nerek oraz stawów. Dawniej leczenie kanałowe wiązało się z kilkoma spotkaniami z lekarzem, dzisiaj zabieg może zostać przeprowadzony podczas jednej wizyty. Leczenie jest skuteczne i bezpieczne, pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg jest jednak czasochłonny. Po otwarciu komory zęba lekarz usuwa miazgę z kanałów korzeniowych. Kolejnym krokiem jest odkażenie, poszerzenie oraz osuszenie kanałów, a następnie wypełnienie ich. Do tego celu służy plastyczna substancja zwana gutaperką, która z biegiem czasu ulega stwardnieniu. Precyzyjne leczenie kanałowe wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, m.in. endometru służącego do mierzenia długości kanałów.