Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Przychodzi dziecko do dentysty i… wpada w płacz albo histerię. Próbujemy je ze wszystkich sił uspokoić, lecz niestety nasze przekonywania nie odnoszą skutku. Jak uniknąć takiej sytuacji i jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty, dowiesz się z naszego wpisu.

Wiedza

Przede wszystkim jeszcze w domu należy dziecko wyposażyć w wiedzę, jak będzie przebiegała wizyta i czego może się u dentysty spodziewać. W ten sposób nie będzie niczym zaskoczone i nie wpadnie w panikę na widok stomatologicznych sprzętów.

W trakcie opowiadania dziecku o wizycie, unikajmy negatywnie kojarzących się słów takich jak „ból”, „igła”, „krew”, a na szczegółowe pytania odpowiadajmy w sposób delikatny oraz subtelny.

Zabawa łagodzi strach

Jeśli nasz maluch nie potrafi zbyt długo utrzymać uwagi i nie może skupić się na naszej opowieści, zaaranżujmy w domu mini gabinet. Zamieńmy pluszaki na pacjentów, a domowy fotel w fotel dentystyczny. Odegrajmy scenkę wizyty, przeprowadzając na maskotkach podstawowe zabiegi stomatologiczne.

Posiłkować możemy się także kolorowymi książeczkami, wprowadzającymi nasze pociechy w świat stomatologii. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia; jeśli na przykład porównamy przyrządy stomatologiczne do magicznych różdżek możemy być pewni, że w miejsce lęku i strachu u naszego malucha pojawi się fascynacja i ciekawość.   

Wybór zależy od nas

Przygotowanie dziecka na wizytę u dentysty, to także znalezienie przez nas odpowiedniego gabinetu. Zwróćmy uwagę, czy gabinet jest przyjazny dziecku, czy posiada kącik zabaw dla malucha, czy ściany pomalowane są w ciepłe kolory.

Dowiedzmy się, czy gabinet oferuje metodę znieczulania przy pomocy komputera Wand, czyli alternatywę dla tradycyjnej strzykawki. Znieczulenie takie jest całkowicie bezbolesne, a my nie stresujmy małego pacjenta widokiem strzykawki.

Szukajmy także gabinetów, polecanych przez inne mamy. Ich opinia bowiem i doświadczenie mogą okazać się bezcenne, w trakcie przygotowywania naszego malucha do wizyty u dentysty.