Leczenie zębów nie musi być bolesne

Czasy, gdy wizyta u stomatologa kojarzyła się z bólem, bezpowrotnie minęły. Dostępne metody leczenia oraz znieczulenia niwelują dyskomfort u pacjentów, zasiadających na stomatologicznym fotelu.

Na czym polega bezbolesne leczenie zębów?

Usuwanie tkanki zęba, zaatakowanej przez próchnicę, nie musi odbywać się wyłącznie poprzez borowanie, które u wielu pacjentów wiąże się z nieprzyjemnymi odczuciami.

Do innych metod leczenia próchnicy należą:

  • leczenie żelem Carisolv,
  • ozonoterapia,
  • ultradźwięki,
  • abrazja powietrzna,
  • laser.

Na szczególną uwagę zasługuje oferowana przez nasz gabinet metoda laserowa, polegająca na opracowywaniu ubytków, przez odparowywanie chorych tkanek zęba impulsami światła o różnej częstotliwości.

Stosuje się ją także w protetyce, implantologii, chirurgii stomatologicznej, w celu eliminacji bakterii w kieszonkach dziąsłowych, odkażenia systemu korzeniowego oraz zamknięcia mikro kanalików. Laser doskonale nada się do wybielania zębów, leczenia przewlekłych i lekoopornych stanów zapalnych dziąseł i przyzębia oraz odkażania ubytków przed ich wypełnieniem.

Jakie rodzaje znieczulenia są dostępne?

Brak bólu podczas leczenia zębów gwarantuje także odpowiedni rodzaj znieczulenia.

Pierwszym rodzajem jest znieczulenie powierzchniowe, stosowane w przypadku najlżejszych zabiegów, trwających bardzo krótko. Może mieć postać kremu, aerozolu lub plastra. Stosuje się je także u pacjentów, obawiających się bólu, który towarzyszy wbijaniu igły z silniejszym środkiem znieczulającym w dziąsło.

Inne rodzaje znieczulenia to przewodowe, podawane w okolicy nerwu i przenikające do wnętrza tkanki oraz nasiękowe, pozbawiające końcówki nerwów czucia i stosowane główne przy ekstrakcjach. Pozostałe rodzaje znieczuleń to znieczulenie śródwięzadłowe oraz śródkostne.

Wszystkie powyższe typy znieczuleń można podawać w systemie WAND, sterowanym komputerowo. WAND to urządzenie o wyglądzie długopisu, zakończonego cienką igłą, z której uwalnia się stopniowo płyn znieczulający. Podawanie znieczulenia za pomocą systemu WAND jest całkowicie bezbolesne i nie powoduje nieprzyjemnego uczucia rozpierania tkanek.

Nie bójmy się zatem wizyty u dentysty. Współczesne rozwiązania w medycynie gwarantują całkowicie bezbolesne leczenie, a im wcześniej zaradzimy dentystycznym problemom, tym szybciej się z nimi uporamy.