Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Piękny, zdrowy, biały uśmiech to marzenie każdego z nas. Nic bowiem nie jest lepszą ozdobą, niż rząd lśniących, śnieżnobiałych zębów. Podstawą jest profilaktyka oraz codzienne dbanie o higienę ustną, a także używanie specjalistycznych, wybielających past. Co jednak zrobić, gdy na naszych zębach pojawił się szary nalot? Jakie metody wybielania zębów oferują gabinety dentystyczne

Moc lampy i lasera

Jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów przy użyciu lasera lub lampy, przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby wszystkie zęby były wyleczone, pozbawione płytki nazębnej i kamienia. Zabieg przy użyciu lampy jest dość prosty. Stomatolog najpierw nałoży wybielający, specjalistyczny żel i utwardzi go lampą UV, którego działanie aktywuje właśnie światło lampy. Specjalista nałoży także żel, ochraniający dziąsła. Naświetlanie trwa około 10-15 minut. Dla lepszego efektu, zabieg należy powtórzyć trzykrotnie. Drugą metodą, zbliżoną do wyżej opisanej, jest użycie lasera diodowego. Przebiega ona podobnie do wyżej opisanego, z tym że wykorzystywanie lasera znacznie go skraca. Efekt natomiast jest taki sam; bielsze, zdrowsze i bardziej estetyczne zęby.

A może… nakładki?

Inną metodą wybielania zębów jest zastosowanie specjalnych nakładek. Podobnie jak w przypadku lasera przed przystąpieniem do zabiegu zęby powinny być wyleczone i pozbawione kamienia. Najpierw stomatolog pobiera wycisk, z którego wykonuje dwie przezroczyste nakładki, idealnie dopasowane do uzębienia. Do nakładek dołączane są strzykawki z żelem wybielającym, służącym do wypełnienia nakładek. Nakładki w domu nakładamy na zęby, najczęściej na noc. Należy je nosić co najmniej 4h dziennie, jednak nie musi się obawiać dyskomfortu; ze względu na zaawansowaną technikę, w której są wyrabiane, ich noszenie nie powoduje żadnych nieprzyjemnych odczuć. W przypadku nakładek czas wybielania zębów trwa od 2 do 4 tygodni, jednak efekty są tak samo zadowalające jak w przypadku lampy lub lasera.