Na czym polega piaskowanie zębów ?

Piaskowanie zębów zalicza się do podstawowych zabiegów stomatologicznych, szczególnie polecane jest osobom palącym papierosy, pijących duże ilości kawy czy też czy tez mocnej herbaty, ale również posiadaczom aparatów ortodontycznych osobom z tak zwanym „stłoczeniem zębów”. Istnieje również grupa ludzi, dla których zabieg piaskowania zębów nie jest polecany. Przeciwwskazaniem jest ciąża, alergia na którykolwiek składnik używany podczas zabiegu , zapalenie jamy ustnej, rany, owrzodzenia śluzówki. Osoby cierpiące na choroby serca, płuc i wątroby także powinny zrezygnować z tego typu zabiegów, dla tych którzy nie należą do tej grupy ryzyka, piaskowanie zębów jest jak najbardziej rekomendowane.

Zabieg ten jest bezpieczny, bezbolesny – nie niszczy szkliwa – wbrew ogólnej opinii, a jedynym skutkiem ubocznym może być krótkotrwałe podrażnienie dziąseł. Trzeba pamiętać, że piaskowanie zębów jest wstępnym przygotowaniem do ich wybielenia. Istotne jest to, że gdy zdecydujemy się na regularne poddawanie zębów piaskowaniu w celu redukcji osadów i przebarwień wtedy zapobiegamy rozwojom bakterii (a co za tym idzie licznych chorób zębów i przyzębia), zadbamy o swój estetyczny wygląd. Niewątpliwie warto zdecydować się na przeprowadzenie tego zabiegu mając świadomość pozytywnych efektów, które on ze sobą niesie. Warto jest tez znać jego przebieg.

Jak wygląda proces piaskowania zębów

Zabieg ten przeprowadzony jest w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę, bądź higienistkę stomatologiczną, przy użyciu odpowiedniego narzędzia. W tym przypadku będzie to piaskarka. Urządzenie to pracując pod wysokim ciśnieniem wytwarza aerozol wodno-powietrzny, w którego skład wchodzi piasek dentystyczny, który dociera do trudno dostępnych miejsc i skutecznie likwiduje osady nazębne i przebarwienia. Podczas trwania zabiegu pacjent ma założone okulary ochronne, tuż po nim zęby są oczyszczone specjalna pastą, szczoteczką lub gumką. W celu wzmocnienia warstwy szkliwa na zęby nakładany jest preparat z fluorem. Zabieg piaskowania zębów jest polecany osobom, które nie maja przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dbają o estetykę swojego wyglądu i chcą zapobiegać możliwości występowania chorób leczących w gabinecie stomatologicznym.