Czy wiesz, że... wapń, białko i witamina D przyczyniają się do budowy masy kostnej?

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-02
Pij mleko będziesz wielki - prawda, czy mit?

Jest kilka uznawanych za kluczowe czynniki prawidłowego rozwoju kości i zębów: wapń, białko i witamina D. Przyczyniają się do budowy masy kostnej, zmniejszają ryzyko złamań i spowalniają proces rozrzedzania kości, postępujący z wiekiem. 
Według badań opublikowanych w Journal of Periodontology, dobroczynne działanie nabiału nie ogranicza się tylko do twardych tkanek naszego organizmu, ale i ma wpływ na przyzębie. 
Spożywanie mleka, serów, jogurtów i innych produktów mlecznych codziennie w ilości 55 gramów i więcej zdecydowanie zmniejsza wartość wskaźnika głębokości kieszonek dziąsłowych i utraty przyczepu nabłonkowego, które to są indykatorami zaawansowania parodontozy. 
Pogłębianie się kieszonek dziąsłowych i utrata przyczepu dziąseł do szyjek zębowych aż do rozchwiania zębów mogą być zredukowane! 
Ma to znaczenie nie tylko w wymiarze dobrej kondycji dziąseł i przyzębia, ale jak doskonale wiemy, także w kontekście zdrowia ogólnego. 
Choroby dziąseł bowiem są ściśle związane z cukrzycą, osteoporozą, ryzykiem zawału i innymi schorzeniami układu krążenia. 
 
American Academy of Periodontology potwierdza, iż miliony dorosłych osób cierpi na zapalenia przyzębia. Zatem nabiał to podstawowy element diety nie tylko dla dzieci i kobiet, które chcą zmniejszyć ryzyko rzeszotnienia kości, ale dla całego społeczeństwa dbającego nie tylko o dziąsła, ale i cały organizm.  

Czy wiesz, że... Zdrowie zaczyna się od zębów

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-01

Choroby jamy ustnej zwiększają ryzyko cukrzycy, chorób serca, raka trzustki i zapalenia płuc. Dlatego dbałość o higienę jamy ustnej ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu jej funkcji i zachowaniu ogólnego stanu zdrowia. Istnieje szereg czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi chorób jamy ustnej. Niektóre z nich, taki jak: wiek, płeć i cechy dziedziczne, nazywane są niemodyfikowalnymi czynnikami ryzyka. Są jednak jeszcze inne czynniki ryzyka, na które możemy wpływać zmieniając nawyki zachowania, dlatego nazywają się one modyfikowalnymi czynnikami ryzyka. 

Należą do nich:

  • niezdrowa dieta, zwłaszcza z dużym udziałem cukrów.
  • konsumpcja wyrobów tytoniowych – zwiększa ryzyko rozwoju chorób dziąseł i nowotworów jamy ustnej, tytoń powoduje również przebarwienia zębów, nieświeży oddech, przedwczesną utratę uzębienia oraz upośledzenie zmysłu smaku i zapachu.
  • nadużywanie alkoholu – nadmierne spożycie alkoholu sprzyja próchnicy zębów ze względu na kwaśny odczyn napojów alkoholowych i dużą ilość cukrów.
  • niedostateczna higiena jamy ustnej.

Dlatego umiejętnie zarządzajmy tymi czynnikami ryzyka.

Czy wiesz, że... biała herbata chroni zęby

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-02
Biała herbata chroni zęby

Naukowcy niejednokrotnie donosili w wynikach swych badań o dobroczynnym wpływie herbaty na nasze zdrowie. Ostatnie wskazują na to, że najkorzystniejszy wpływ dla naszego zdrowia wykazuje biała herbata. 
Powstaje z liści i nierozwiniętych pąków zbieranych wczesną wiosną. 
Nie zostaje poddana żadnym procesom poza suszeniem. Do jej produkcji zbiera się tylko pączek oraz pierwszy i drugi listek wierzchołkowy. Zbierana jest ręcznie raz do roku. 
Jest najbogatszym źródłem polifenoli i antyoksydantów ze wszystkich herbat (trzykrotnie większe niż zielona herbata), dlatego też można ją uznać za napój o właściwościach antyrakowych. Biała herbata oddziałuje wzmacniająco na system immunologiczny człowieka. 
Wyniki ostatnich badań wskazują również na fakt, że jest doskonałym sposobem pozwalającym zapobiegać rozwojowi płytki nazębnej, a co za tym idzie także próchnicy. Protekcyjne działanie względem uzębienia, należy przypisywać niewielkiej ilości naturalnych fluorków, jakie dostarcza biała herbata.
Białej herbacie przypisuje się także działanie kardioprotekcyjne, normalizujące ciśnienie tętnicze krwi, profil lipidowy, a także poprawę gęstości kości i funkcji ochrony skóry. 
Picie białej herbaty pozwala zwalczać bakterie i wirusy wywołujące infekcje gardła, zarówno bakteryjne jak i wirusowe. 
Zwiększają się zatem szanse na to, że w najbliższym czasie wyciąg z herbaty stanie się składnikiem płukanek i past do zębów. 

Czy wiesz, że... już za kilkaset złotych można w Polsce zrobić specjalny test DNA

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-02

Już za kilkaset złotych można w Polsce zrobić specjalny test DNA, dzięki któremu rodzice dowiedzą się miedzy innymi czy ich nowo narodzone dziecko będzie częstym gościem w gabinecie stomatologicznym. Test może wykryć podatność na próchnicę dzięki postępowi nauk genetycznych i ustaleniu składu genów w DNA człowieka. Naukowcy są w stanie zidentyfikować gen, którego posiadacz może być podatny na próchnicę. Badacze twierdzą, że kto się dowie o posiadaniu takiego genu, będzie bardziej zmotywowany do dbania o zdrowie jamy ustnej.

Czy wiesz, że... to MIT?

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-01

Okazjonalne opuszczenie wieczornego lub porannego szczotkowania wpływa na stan zębów.

Po jedzeniu na zębach gromadzi się płytka nazębna, która składa się ze śliny, bakterii i mikroskopijnych fragmentów pokarmu. Kwasy z niej pochodzące trawią szkliwo umożliwiając próchnicy zaatakowanie zęba. Po upływie 12 godzin płytka twardnieje i staje się nieusuwalna za pomocą szczoteczki. Stopniowo zmienia się w kamień nazębny, który uszkadza przyzębie i jest jedną z przyczyn próchnicy. Z tego powodu trzeba myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeżeli doszło do odłożenia się kamienia nazębnego należy usunąć go u stomatologa.

Czy wiesz, że... specjaliści twierdzą: jeśli prawidłowo szczotkujemy zęby...

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-01

Specjaliści twierdzą: jeśli prawidłowo szczotkujemy zęby tradycyjną szczoteczką nie potrzebne są nam nowoczesne elektryczne szczoteczki. Nowinek technicznych na rynku w ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo – np. szczoteczki elektryczne 3D i tzw. soniczne, które emitują fale dźwiękowe, wzbudzające drgania we włóknach szczoteczki oraz wprawiające w ruch cząsteczki pasty wymieszanej ze śliną jamy ustnej. Są to dobre produkty, jednak gdyby wszyscy prawidłowo używali tradycyjnej szczoteczki i nici dentystycznych – urządzenia te byłyby zupełnie nie potrzebne. Jednak wiele osób nie zna prawidłowych zasad szczotkowania. Myć zęby należy przez 3 minuty i warto do tego używać suchej (a nie mokrej) szczoteczki, na którą nakładamy pastę.
Jeśli jednak ktoś nie potrafi opanować prawidłowego ręcznego szczotkowania, wtedy najlepiej wybrać szczoteczki elektryczne takie, które wykonują kilka tysięcy ruchów oscylacyjnych na minutę w różnych płaszczyznach. Taka szczoteczka nic złego nie może zrobić, a dodatkowo zapobiega stosowaniu zbyt dużemu nacisku na zęby, co również nie jest korzystne.

Czy wiesz, że... jest substancja w paście do zębów która zobojętnia słodki smak

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-02
Dlaczego sok pomarańczowy jest gorzki po umyciu zębów? Z pewnością niejeden pacjent zadawał to pytanie dentyście. Zagadkę postanowili rozwikłać naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (American Chemical Society, ACS).
 
Eksperci wyjaśniają, że substancją decydującą o gorzkim smaku soku pomarańczowego wypitego po umyciu zębów, jest detergent o nazwie laurylosiarczan sodu (SLS, C12H25SO4Na). Ten organiczny związek chemiczny odpowiedzialny jest za spienianie się pasty, co pozwala na jej równomierne rozprowadzenie w jamie ustnej.

Niestety determinuje też skutki uboczne - kontakt SLS z powierzchnią języka czasowo zmienia sposób funkcjonowania kubków smakowych. Laurylosiarczan sodu zobojętnia słodki smak, jednocześnie wypłukując fosfolipidy, naturalnie hamujące gorzki smak. W efekcie, dopóki detergent pozostaje na powierzchni języka, wszystko wydaje  nam wyjątkowo gorzkie.

Czy wiesz, że... aż 76% dzieci w naszym kraju ma próchnicę

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-01

Aż 76% dzieci w naszym kraju ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają 3 chore zęby. Dziecko nie rodzi się z bakteriami, otrzymuje bakterie od osób najbliższych, szczególnie od matki. Bakterie są przenoszone do buzi dziecka przez pocałunki, korzystanie ze wspólnych sztućców z rodzicami, czy oblizywanie smoczków przez najbliższych. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Fatalny stan higieny jamy ustnej wśród najmłodszych jest alarmujący gdyż prowadzi do ciężkich chorób, przez co może rzutować na całe dorosłe życie. Mycie zębów przez minimum 3 minuty to absolutna podstawa, aby uniknąć próchnicy.

Czy wiesz, że... nić dentystyczna czyści lepiej niż szczoteczka?

czy-wiesz-ze---grafika-3-kolory-01

Są przestrzenie między zębami, w których najczęściej dochodzi do rozwoju próchnicy. Prawidłowo używana nić dentystyczna usuwa 90% osadu w niedostępnych dla szczoteczki przestrzeniach między zębami. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze szczoteczki na rzecz nici - oba narzędzia uzupełniają się w dbaniu u higienę jamy ustnej.